Zabudowa pralki w łazience – w pytaniach i odpowiedziach

pralka w zabudowie w łazience Fot. Mała łazienka z pralką w zabudowie, home-designing.com

Łazienka to nie łatwy teren – często jest najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, a do tego znajduje się w niej wiele różnych instalacji, które utrudniają aranżację wnętrza. Jak w takiej przestrzeni znaleźć miejsce na zabudowę pralki? Przeczytajcie!

Po co właściwie zabudowywać pralkę w łazience? – ma to duże zalety estetyczne, choć producenci pralek dbają o ich design to czasem mogą one zaburzać linię architektoniczną łazienki. Zabudowa  przynosi także korzyści funkcjonalne – można wykorzystać blat ponad nią, albo nadbudować przydatnymi półkami. Chyba nikt nie lubi hałasu pracującej pralki, obudowanie jej pomoże wytłumić hałasy.

W jakim miejscu ustawić pralkę przy zabudowie? – miejsce jest istotną kwestią, kiedy zamierzamy wykonać zabudowę pralki. Można wykorzystać wnękę w ścianie łazienki i zabudować ją, aż po sufit uwzględniając specjalną szafkę na pralkę. Jeśli łazienka jest mała i bezpośrednie umieszczenie w niej pralki się nie uda, to można zastosować pewien wytrych. Trzeba przebić ścianę wychodzącą na kuchnię albo przedpokój i w ten sposób stworzyć wnękę na pralkę; wystająca poza łazienkę część zabudowy może stanowić półkę albo podstawę szafki. Dobrym rozwiązaniem przy aranżacji łazienki jest zabudowa ze ścianki kartonowo – gipsowej, z jednej strony można stworzyć wnękę na pralkę, a z drugiej miejsce na kabinę prysznicową, albo wannę. W łazienkach na poddaszu dobrym miejscem na zabudowę pralki jest skos pod ścianą kolankową – trudno umieścić tam wannę czy umywalkę, a pralka nie wymaga naszej stałej obecności. Miejsce na pralkę musi znajdować się w odpowiedniej odległości do mediów – odpływu i podłączenia wody. Przepisowa odległość między pralką a umywalką, prysznicem i wanną to nie mniej niż 60 cm.

łazienka z zabudowaną pralką

O czym należy pamiętać kiedy już wybierzemy miejsce? – nawet zabudowana pralka potrzebuje przestrzeni, jest ona potrzebna dla wentylacji, dlatego nie można obudować jej całkowicie i zapewnić swobodny przepływ powietrza. Trzeba również pamiętać o przewidzeniu odpowiedniej przestrzeni dla ruchu jaki wykonuje pralka podczas wirowania, wystarczą ok. 2 cm po bokach. Potrzebny jest też swobodny dostęp do pralki na wypadek awarii, czynności serwisowych, albo jej wymiany. Ważne jest miejsce na podłączenie mediów – do głębokości pralki trzeba dodać 10 cm na podłączenie węży doprowadzających i odprowadzających wodę, zawór hydrauliczny oraz kontakt elektryczny. Gniazdko elektryczne powinno znajdować się powyżej przyłączeń wodnych, nie wskazane jest stosowanie przedłużaczy.

Czy każdą pralkę można obudować? – właściwie dla każdej pralki można wykonać zabudowę. Jeśli decydujecie się na pralkę ładowaną od góry, można umieścić ją pod otwieranym blatem na zawiasach. Istnieją także pralki specjalnie przeznaczone do zabudowy. Choć ich producenci twierdzą, że nie potrzebują one przestrzeni wentylacyjnej to warto zachować przynajmniej niewielką szczelinę, która zapewni dopływ powietrza. Trzeba również pamiętać, aby na każdy rodzaj pralki przewidzieć przynajmniej 10 cm głębszą wnękę niż wynosi głębokość pralki.

łazienka z pralką w szafie

W jaki sposób zabudować pralkę? – najpowszechniejszym sposobem na zabudowę pralki jest umieszczenie jej pod przedłużeniem blatu, w który wpuszczona jest umywalka. Od frontu przesłonić można pralkę drzwiczkami wykonanymi z drewna, szkła, pleksi lub innych materiałów, ozdobną zasłonką, albo żaluzją. Jeśli łazienka jest wystarczająco duża można w niej zaprojektować specjalną szafę, w której znajdzie się miejsce nie tylko na pralkę ale również na kosz na bieliznę, półki na detergenty, deskę do prasowania, albo ręczniki etc. Zabudować można również wcześniej wspomnianą wnękę, albo poszerzyć przestrzeń łazienki kosztem innego pomieszczenia.