Warunki mieszkaniowe często nie pozwalają na wygospodarowanie dwóch oddzielnych pokoi dla rodzeństwa. Jak urządzić wnętrze, aby było przyjazne dla obu naszych pociech – zarówno chłopca, jak i dziewczynki.
Współdzielenie pokoju przez rodzeństwo może być przyczyną wewnętrznych konfliktów, dobrze więc urządzić pokój tak, aby aranżacja łagodziła spory. Warto odpowiednio rozplanować układ mebli i sprzętów, by poza wspólną przestrzenią wykreować również prywatne strefy dla każdego dziecka.
Piętrowe łóżko
Piętrowe łóżko stanowi idealne rozwiązanie do dziecięcego pokoju. Oszczędza mnóstwo przestrzeni, która jest szczególnie istotna w przypadku tego typu wnętrza. Małe dzieci większość czasu pożytkują na zabawy, do których należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Piętrowe łóżko może także samo w sobie stać się przyczynkiem do zabaw – w statek czy piętrowy autobus. Wolną przestrzeń natomiast warto wyłożyć dywanem, aby dzieci miały miękkie pole do gier i zabaw.
Spójna kolorystyka
Części pokoju możemy rozgraniczyć przy pomocy barw, musimy jednak pamiętać o zachowaniu spójnej kolorystyki, aby pokój nie wyglądał nienaturalnie, stanowi on przecież jedno wnętrze. Nie polegajmy przy tym na stereotypach, strefa dziewczynki nie musi być różowa a chłopca niebieska (chociaż oczywiście mogą). Słuchajmy naszych dzieci, tak, aby pozwolić im decydować o wyglądzie własnych czterech kątów. Oczywiście dziecięca fantazja musi być nadzorowana zdrowym rozsądkiem rodziców, aby pokój był funkcjonalny i bezpieczny. Jednak to pokój dziecka, więc powinien podobać się przede wszystkim jemu, aby miło i przyjemnie spędzało mu się w nim czas.
Równowaga dwóch światów
Jeśli już decydujemy się na elementy typowo chłopięce i dziewczęce trzeba je odpowiednio wyważyć, tak, aby żadne z nich nie przejmowały kontroli nad wnętrzem. Tak samo zainteresowania dzieci – mogą, a nawet powinny w jakiś sposób uwidaczniać się we wnętrzu, należy jednak rozmieszczać je „sprawiedliwie”. Dobrze też przeznaczyć miejsce na wspólną przestrzeń np. w formie małej galerii, w której wyeksponowane obok siebie będą prace obu domowników.
Nawet jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, sprzęty takie jak choćby biurka powinny być oddzielne. Zapewni to dzieciom poczucie własnego miejsca, pozwoli spersonalizować swoją przestrzeń, nauczy porządku, a także zapewni wygodę. Jeśli pokój naszych dzieci wyposażamy w meble wyjątkowe, takie jak np. wiszące huśtawki, liczba mnoga sprawi, że unikniemy niepotrzebnych kłótni.
Sprytny podział
Jeśli zależy nam na zastosowaniu bardziej wyraźnego podziału, możemy użyć do tego przezroczystych zasłonek, które wyznaczą osobne strefy, jednak dzięki prześwitowi światła nie zmniejszając optycznie wnętrza. Innym patentem jest zasłonka z kolorowych sznurków czy pasków, która umownie podzieli przestrzeń jednocześnie wprowadzając zastrzyk koloru do wnętrza. Dwie części dzielić może również otwarty regał, na którym stać będą książki czy zabawki
Wspólna przestrzeń dla chłopca i dziewczynki to wyznanie. Jednak przy dobrym rozplanowaniu potrzeb naszych pociech i słuchaniu ich pragnień z pewnością stworzymy pokój, w którym znajdą się przytulne strefy do nauki, zabawy i odpoczynku.