Biokominki to wygodna alternatywa dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem. Są łatwe w instalacji i obsłudze, dodatkowo mogą być stosowane niemal w każdym pomieszczeniu. Szeroki wybór modeli pozwala tworzyć różnorodne aranżacje biokominków, które swobodnie można dostosować do wyglądu wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różniących się od siebie wielkością, kształtem i materiałem wykonania. Obok stali, szkła hartowanego czy ceramiki bardzo popularne są również modele obudowane kamieniem naturalnym. Dzięki temu aranżacje biokominków dodadzą uroku każdemu wnętrzu.
Biokominki są propozycją dla wnętrz, w których zamontowanie tradycyjnego kominka jest niemożliwe ze względu na brak właściwej wentylacji. Nie wymagają one bowiem przewodu kominowego, dlatego mogą być stosowane niemal w każdym pomieszczeniu. Zamiast drewna w biokominkach spala się paliwo na bazie alkoholu, które wytwarza przede wszystkim dwutlenek węgla i parę wodną (należy zatem pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia podczas użytkowania biokominka).
Aranżacje biokominków naściennych
Biokominki naścienne to jedne z największych modeli dostępnych na rynku. Niektóre z nich mają nawet 2 m długości, są więc przeznaczone do większych pomieszczeń. Montuje się je na wybranej ścianie bez konieczności tworzenia dodatkowych instalacji. Ze względu na proces spalania paliwa biokominki naścienne, podobnie jak każde inne modele, nie mogą mieć całkowicie szczelnej i zamkniętej obudowy.
Fot. Biokominek Bianco, SOL-TECH
Aranżacje biokominków wolnostojących
Obok biokominków naściennych popularnym rozwiązaniem są modele wolnostojące, które można ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu oraz dowolnie zmieniać ich położenie. Wybierając biokominki wolnostojące (np. przeznaczone do postawienia na meblach) należy upewnić się, czy nie stoją w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.
Fot. Biokominek Radon, Flamino
Aranżacje biokominków do zabudowy
Modelami, które najbardziej przypominają tradycyjne kominki, są biokominki do zabudowy. Zazwyczaj wkomponowuje się je w ścianę i obudowuj wybranym materiałem, np. kamieniem naturalnym. Niekiedy w dużych pomieszczeniach budowana jest dodatkowa ścianka dzieląca wnętrze, której projekt uwzględnia montaż w niej biokominka. Jednak biokominki do zabudowy można również zaaranżować, jak modele wolnostojące i po obudowaniu umieścić je np na środku salonu.
Fot. Biokominek do zabudowy GlamBOX firmy Glamm Fire przed zabudową i po niej
Nietypowe aranżacje bikominków
Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem są biokominki montowane w meblach. Najczęściej instalowane są one w stołach, stanowiąc ich integralny element lub ustawiane na blatach.
Fot. Biokominek Hot Chocolate, PLANIKA