Czarno-białe łazienki w stylu glamour
Łazienki glamour w czerni i bieli często przypominają luksusowe salony kąpielowe. Nawet niewielkie wnętrza utrzymane w tej stylistyce zyskują bowiem elegancki charakter. Biel i czerń stanowi przy tym stonowane tło dla wyrazistych elementów typowych dla wnętrz glamour, takich jak:
- lustra w ozdobnych ramach
- stylizowane meble
- ozdobne żyrandole.
Czarno-białe łazienki glamour charakteryzują się także eleganckim połyskiem. Można go uzyskać dzięki zastosowaniu błyszczących płytek polerowanych i szkliwionych. Pierwsze polerowane są po wypaleniu i mogą mieć śliską powierzchnię – z tego względu lepiej stosować je na ścianie niż podłodze. Na płytki szkliwione nakładana jest natomiast ozdobna warstwa szkliwa i barwników. Są one bardziej odporne na działanie wilgoci niż ich polerowane odpowiedniki, jednak w kontakcie z wodą również mogą stać się śliskie. W tym względzie dużo zależy jednak od jakości konkretnego produktu.
Czarno białe łazienki retro
Łazienki czarno-białe często występują w aranżacjach retro. W tym stylu ważna jest nie tylko sama kolorystyka, ale również wygląd armatury i mebli łazienkowych. Styl retro nawiązuje do wystroju dawnych wnętrz, szczególnie tych z okresu międzywojennego. Jednocześnie można odnaleźć w nim nutkę awangardy. Z tego względu wykorzystywane są w nimi zarówno meble stylizowane na antyki, jak i odważne, zgeometryzowane wzory obecna np. na ścianach czy podłodze.
Jakie elementy najczęściej goszczą w łazienkach w stylu retro?
- Wolnostojące wanny – przeważnie są to modele na nóżkach
- Toalety z górnopłukiem.
- Szerokie umywalki z postumentem lub zamontowane na komodach pełniących rolę mebli łazienkowych.
- Biało-czarna szachownica z kafli na podłodze.
- Baterie o ozdobnych kształtach – zazwyczaj z długą, lekko zaokrągloną wylewką i dwoma kurkami w kształcie wiatraczków. Baterie retro, obok chromowanego wykończenia, mogą mieć kolor starego złota, brązu, mosiądzu czy miedzi.
Fot. Bateria stojąca umywalkowa Roma, Invena, www.invena.pl
Styl retro jest ozdobny i bogaty w wiele wyrazistych elementów. Z tego względu czarno-białe łazienki w nim utrzymane powinny mieć duży metraż. W przeciwny razie ich aranżacja może przytłaczać. W mniejszych wnętrzach styl retro można wprowadzić za pomocą pojedynczych akcentów, np. umywalki z postumentem.
Łazienki czarno-białe – jak rozłożyć kolory
Tworząc aranżację black&white, możemy w różny sposób rozłożyć akcenty kolorystyczne. Oto kilka propozycji:
- Płytki na podłodze mogą zostać ułożone w szachownice (motyw charakterystyczny dla łazienek retro),
- Jeden z kolorów wyznacza strefy w łazience, np. czarnymi płytkami wykańcza się strefę mokrą.
- Kolor armatury – łazienki czarno-białe najczęściej wyposażone są w jasną armaturę. Jednak sympatycy oryginalnych wnętrz mogą zdecydować się na czarną armaturę czy toaletę, które dodadzą wnętrzu nietypowego wyglądu.
Najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy aranżowaniu łazienki i rozłożeniu kolorów, jest jej wielkość. W małym wnętrzu lepiej sprawdzą się kompozycje z przewagę bieli, które optycznie je powiększą. Wykończenie ścian w czarnym kolorze sprawi natomiast, że łazienka wyda się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Podobnie działają także inne ciemne kolory, np. brązy czy granaty. Wyjątkiem są wąskie łazienki, gdzie czarny kolor może wizualnie poprawić zaburzone proporcje. Aby wnętrze wydawało się szersze, krótsze ze ścian należy pomalować na czarno.