Zakup mieszkania, niezależnie od tego czy pochodzi ono z rynku pierwotnego czy wtórnego, jest nierozłącznie związany z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w większym lub mniejszym zakresie. Trudności aranżacyjne podczas takich prac może szczególnie sprawić mała urządzenie i wyposażenie małej łazienki w bloku. Na co zwrócić uwagę aranżując tego typu wnętrze?
Mała łazienka w bloku – sęk tkwi w detalach
Odpowiedni dobór dodatków i akcesoriów sprawi, że to niewielkich rozmiarów pomieszczenie nabrało wielkiego stylu:
- duże lustro, które optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń, w delikatnej, nierzucającej się w oczy ramie (najlepiej zawieszone tuż nad umywalką);
- oświetlenie dekoracyjne ustawione w kilku punktach (zamiast jednej lampy sufitowej);
- dozowniki i pojemniki wykonane z półprzezroczystych i przezroczystych materiałów (plastik lub szkło hartowane).
Niewielkie wnętrza należy urządzać raczej urządzać w jasnych kolorach. Zasada ta dotyczy także małych łazienek. Jeśli lubimy ciemniejsze barwy, np. brązowe czy czarne powinny raczej pojawiać się jako akcenty oraz należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. To o czym jednak należy także pamiętać, to unikanie glazury matowej o dużych rozmiarach płytek i wyrazistych, rzucających się w oczy wzorach, a także kontrastujących fug.
Trikiem stosowanym przez projektantów wnętrz jest układanie płytek wyłącznie do połowy wysokości ściany. Dzięki temu prostemu zabiegowi, unika się tzw. „efektu akwarium” i optycznego pomniejszenia wnętrza.
Mała łazienka w bloku – proste i praktyczne rozwiązania
Urządzając niewielkich rozmiarów łazienkę, nie należy się łudzić, że uda się tam zmieścić wielką wannę z hydromasażem, czy przedłużaną umywalkę. Pomieszczenia tego typu nie należą do łatwych, a już na pewno nie umożliwią stworzenia „luksusowego SPA”. Jest jednak kilka trików, które uczynią łazienkę w bloku przytulną, a jednocześnie większą niż jest w rzeczywistości.
Jak powiększyć optycznie łazienkę?
Planując aranżację małego pomieszczenia łazienkowego, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego lustra i oświetlenia, powiększających optycznie przestrzeń. Te dwa elementy niezbędne w każdej łazience mają największe znaczenie dla jej końcowego wyglądu.
Lustro
Umieszczenie w małej łazience dużego lustra znacząco powiększa wizualnie pomieszczenie dzięki odbiciu wnętrza w tafli lustra. Modnym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest też „schowanie” lustra za umywalkę nadblatową lub montaż na jego powierzchni baterii umywalkowej lub kinkietów. Wygląda to bardzo efektownie, jednak trzeba uważać na smugi i zacieki mogące się częściej pojawiać na powierzchni lustra. Sprytnym sposobem jest też nabycie szafki pełniącej także rolę lustra, przez co nie tylko zwiększymy optycznie łazienkę, ale i zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.
Oświetlenie
Innym sposobem na optyczne powiększenie małej przestrzeni łazienkowej jest oświetlenie umieszczone w odpowiednich miejscach. W łazience bez okien powinny znaleźć się dwa rodzaje oświetlenia: ogólne, podwieszone pod sufitem, najlepiej pośrodku pomieszczenia i oświetlenie umieszczone nad lustrem po obu jego stronach lub np. w trzech punktach nad lustrem. Dobrze, jeśli oświetlenie jest zbliżone intensywnością do światła naturalnego. Dobrym sposobem na wizualne zwiększenie łazienki jest też rozświetlenie wnęk ściennych i oświetlenie znajdujące się w przeszklonych szafkach. Oprócz tego, że łazienka będzie wydawała się większa niż w rzeczywistości, oświetlenie umieszczone w meblach łazienkowych doda wnętrzu przyjemnego klimatu.