Urządzamy wspólny pokój rodziców i dziecka

pokój rodziców z dzieckiem
Kiedy rodzina powiększa się o nowego potomka czasami konieczne jest wydzielenie specjalnej przestrzeni dla malucha w pokoju rodziców. Jak urządzić taki kącik dla dziecka, aby był funkcjonalny i estetyczny podpowiemy w artykule.

 

Wiele młodych małżeństw boryka się z problemem małej przestrzeni mieszkalnej, kiedy przychodzi urządzić kącik dla dziecka, staje się to nie lada wyzwaniem. Trzeba go zaplanować w sypialni rodziców, albo w przypadku kawalerki w salonie. Musi być również na tyle blisko, aby zapewnić malcowi stały kontakt i opiekę. Na szczęście istnieją różne sposoby aranżacyjne, aby ten problem rozwiązać. Najważniejsze jest miejsce, w którym stanie łóżeczko – to ono nada kształt dziecięcemu kącikowi. Wrogiem są przeciągi i hałas, dlatego nie należy umieszczać łóżka na linii okno – drzwi, ani w pobliżu drzwi, również pod samym oknem, gdzie zazwyczaj zamontowany jest kaloryfer, którego ciepło wysusza powietrze. Jednocześnie trzeba zapewnić odpowiedni dostęp dziennego światła.

 

jeden pokój dla rodziców i dziecka

Najłatwiej jest rozdzielić dwie części pokoju niewielkim parawanem, który zapewni rodzicom poczucie intymności, a jednocześnie nie oddali ich zanadto od małego dziecka. W salonie taką przesłoną może być lekki regał na książki i bibeloty, jednak ustawiony w bezpiecznym oddaleniu od łóżeczka dziecka.

Istotnym elementem będzie również niewysoka komoda, która pomieści ubranka i kosmetyki pielęgnacyjne, a na jej wierzchu znajdzie się miejsce dla przewijaka. Przydatny jest też wygodny fotel w pobliżu, na którym mama może usiąść z dzieckiem podczas karmienia, albo usypiania.

Jeśli jednak ograniczona przestrzeń nie pozwala na umieszczenie komody, to dostępne są specjalne, zawieszane na łóżko kieszenie z tkaniny, w których schowamy niezbędne rzeczy. Natomiast przewijak można montować na samym łóżeczku. Istnieją również niemowlęce łóżeczka dostawne, które po odjęciu bocznej ścianki łączy się z łóżkiem rodziców. Dzięki temu dziecko śpi blisko nich.

pokój rodziców i dziecka

Nawet małe dziecko potrzebuje bodźców, które przyciągną jego uwagę, zaciekawią i przyczynią się do rozwoju wyobraźni. Dlatego aranżując kącik dziecięcy, nie można zapomnieć o ozdobach, a w późniejszym okresie podwieszanych zabawkach. Tutaj ważny jest kolor – moce i żywe barwy będą atrakcją dla małego, pociągając go do poznawania świata zewnętrznego. Dzieci najwcześniej reagują na kolor biały, czarny i czerwony. Udekorowanie ścian prostymi wielobarwnymi ozdobami, rozweseli kącik i przyniesie pozytywne efekty.