Wybieramy idealne lustro do łazienki

Jeżeli jesteś na etapie urządzania łazienki swoich marzeń lub w niedalekiej przyszłości planujesz jej remont, to z pewnością stoisz, lub dopiero staniesz przed dylematem doboru odpowiedniego lustra. Ten niepozorny element wystroju odgrywa ważną rolę i przy odrobinie chęci i starań, będziesz w stanie podkreślić za jego pomocą atrybuty wnętrza lub ukryć jego drobne mankamenty. Producenci proponują nieskończoną możliwość aranżacji luster dostosowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań – warto więc poświęcić kilka chwil i zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.

Funkcjonalność i odpowiednie parametry

Lustro powinno być zamontowane w odpowiednio oświetlonym miejscu, na takiej wysokości, by wszyscy domownicy mieli do niego wygodny dostęp. Warto wziąć pod uwagę jego wielkość – zbyt małe lustro będzie się gubiło wśród innych sprzętów i mebli, natomiast zbyt duże w stosunku do pomieszczenia spowoduje niepotrzebne rozproszenie światła i wrażenie chaosu. W zależności od potrzeb, możesz wybrać takie, które zawiesisz lub postawisz w dowolnym miejscu na ścianie lub zabudowane na wymiar. Ta druga opcja sprawdzi się przede wszystkim w przypadku grubych i ciężkich tafli, które mogłyby spaść i wyrządzić krzywdę domownikom bądź uszkodzić umywalkę.

Wybierz lustro zrobione z materiału odpornego na wilgoć, na przykład takie z warstwą teflonu. W przeciwnym razie za kilka lat nie będzie już wyglądać zbyt reprezentacyjnie.

Warto jest również zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego, niewielkiego lusterka kosmetycznego – wykonywanie makijażu i codzienne czynności pielęgnacyjne staną się z jego pomocą o wiele łatwiejsze. Lusterka jak np. Cooke&Lewis z Castoramy mają możliwość zamontowania ich w dowolnym miejscu – możesz zdecydować, czy wolisz postawić je na półeczce, czy przykręcić do ściany na specjalnym stelażu.

okrągłe lusterko LED
Fot. Okrągłe lusterko z oświetleniem LED, Cooke & Lewis.

Lustro „dwa w jednym”

Lustra „dwa w jednym” cieszą się olbrzymią popularnością i są świetnym rozwiązaniem szczególnie dla mieszkań o niewielkim metrażu. Sprytnie ukryta szafka umożliwia przechowywanie niewielkich lekarstw i kosmetyków. Lustro będące frontem szafki wykona stolarz lub można również znaleźć gotowe modele u producentów tj. Topsanit (New Trendy, Elita Meble), KOŁO (NOVA PRO i TWINS) lub w ofercie sklepu BRW.

szafka wisząca z lustrem
Fot. Szafka wisząca z lustrem z serii One, New Trendy.

Design łazienki z lustrem

Standardowe prostokątne lub owalne lustra z łatwością dopasują się do większości pomieszczeń. Możesz wybierać także wśród różnych wymyślnych kształtów, jak na przykład łezka czy fale, wieloelementowych projektów lub luster mozaikowych czy nadrukiem. Niektóre z nich to prawdziwe, niepowtarzalne dzieła sztuki. Jeśli poszukujesz czegoś niebanalnego, warto przejrzeć oferty rzemieślników szklarskich, którzy wykonają je specjalnie na Twoje zamówienie – takimi zleceniami zajmują się między innymi firmy Gieradesign, tremo czy Ibeka. Dużą popularnością cieszą się obecnie lustra wykonane w stylu skandynawskim – wymieniona wyżej GieraDesign ma w swej ofercie wiele okrągłych luster z serii Scandi, które doskonale pasują zarówno do małych, jak i większych wnętrz.

lustro do małych wnętrz
Fot. Lustro Scandi, Giera Design.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to niezbędny aspekt, który powinno się wziąć pod uwagę przy zakupie lustra. Niekiedy lampy sufitowe nie dają odpowiedniego światła bądź sprawiają, że na twarz pada mocny, nieładny cień. Dobrym rozwiązaniem są wbudowane w lustro lampy LED, które zapewniają miękkie i równomierne światło. Odnajdziesz je w takich modelach jak TRAFFIC i REKORD firmy KOŁO, Elita i Elita Prestige firmy Topsanit czy w szerokiej ofercie sklepu Motglass, który oferuje wiele nowoczesnych i eleganckich pomysłów. Możesz również rozważyć wbudowanie lampek LED, które będą pełniły charakter czysto dekoracyjny i dodadzą Twojej łazience oryginalności. Opierają się one na złudzeniu optycznym, które sprawia wrażenie głębi. W zależności od swoich umiejętności, możesz zamówić poszczególne elementy i zamontować oświetlenie samodzielnie bądź zwrócić się do fachowca.

lustro łazienkowe z wbudowanym oświetleniem
Fot. Lustro łazienkowe z wbudowanym oświetleniem z kolekcji Traffic, Koło.