Sposoby na ukrycie karnisza

Karnisz nie zawsze wpisuje się w stylistykę wnętrza, chociaż często jest niezbędny. W związku z tym warto poznać sposoby na ukrycie karnisza, które sprawiają, iż stanie się niewidoczny, a przy okazji będzie można w wygodny sposób zawiesić firankę lub zasłonę. 

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest obniżony sufit z wnęką występującą przy oknie. To sprawia, iż materiał dosłownie otula ścianę i dzięki temu można ukryć nieatrakcyjne rurki, czy kaloryfer. Jest to rozwiązanie do wyższych pomieszczeń, w których wyraziste zasłony nie przytłoczą całości. Przy klasycznych aranżacjach można pokusić się o wykorzystanie pasa sztukaterii, za którym ukryje się mechanizm. Jest to subtelna propozycja mogąca dopełnić przemyślaną dekorację ścienną.

Ukryty karnisz

W minimalistycznych przestrzeniach dobrze sprawdzi się listwa ukryta we frezie w suficie podwieszanym. Tkanina przemieszcza się po niepozornym torze, który w żaden sposób nie koliduje z przeszkleniami zajmującymi całe ściany. Ostatnią propozycją jest karnisz z dedykowaną osłoną PCV, jednak niestety nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, gdyż plastikowe wykończenie odróżnia się od struktury sufitu czy ścian. Poza tym wysokość i wygląd osłony jest ustalony fabrycznie, więc jedynie pozostają gotowe rozwiązania.

ukrycie karnisza

Projektując jakąkolwiek formę ukrycia karnisza należy pamiętać o obecności kaloryfera, ponieważ zwisająca tkanina musi mieć przestrzeń do odpowiedniego układania się. Dodatkowo warto uwzględnić powierzchnię między karniszem, a osłoną, aby można było swobodnie włożyć w nią dłoń podczas wieszania firanek.