Najmodniejszy wystrój okna kuchennego – inspiracje

Żaluzje w kuchni

Dowiedz się, jak pomysłowo i modnie zmieć wygląd kuchni, w odpowiedni sposób aranżując okno. Projektanci radzą: firanki i zasłony zastąp żaluzjami i roletami. My podpowiadamy, w jakiej kuchni, która dekoracja okna jest najbardziej funkcjonalna.

Podstawowe zasady aranżacji okna kuchennego

Obecnie coraz częściej rezygnuje się z niegdyś wszechobecnych zasłon i firanek.  Szybko ulegają zabrudzeniom, a poza tym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i nabiera „salonowego” charakteru. Podążając za nowymi trendami coraz częściej wybieramy rolety, żaluzje, zasłony sznurowe.

Wystrój okna kuchennego należy dopasować do stylu wnętrza. Na przykład, w tradycyjnej kuchni pięknie wyglądają zazdrostki. Natomiast do nowoczesnych mebli pasują rolety, żaluzje (drewniane lub aluminiowe) albo zwoje bambusowe.

Trzeba pamiętać jednak, że żaluzje będą się szybko brudzić w kuchni, w której dużo się gotuje. Dlatego do tego typu pomieszczeń projektanci doradzają rolety lub zasłonki sznurkowe, na których opary zdecydowanie wolniej będą się osadzać.

W przypadku rolet kuchennych zawsze należy wybierać te, które montowane są do ramy okna. Wówczas swobodnie można je uchylać, a roleta nie przeszkadza, przylegając do powierzchni szyby.

Zanim zdecydujesz się na to, w jaki sposób zaaranżować okno kuchenne, przemyśl również to, czy chcesz by właśnie ten element był dominantą wystroju wnętrza. Jeśli nie, zdecyduj się na skromniejszą dekorację, aby nie przyćmić strefy kuchni, na której wyeksponowaniu najbardziej Ci zależy.

roleta w kuchni

Rolety kuchenne – najważniejsze informacje

Przy wyborze rolet kuchennych także należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, dokładnie przemyśl, jak gruby ma być materiał, z którego są one wykonane. Im gęstszy splot tkaniny, tym mniej światła będą przepuszczać. Zatem do nasłonecznionych pomieszczeń trzeba wybierać grubsze rolety.
Poza tym, jeśli w kuchni dominują intensywne barwy i wyraziste wzory, zdecyduj się na proste rolety w stonowanym kolorze. Natomiast w przypadku wnętrza, w którym przeważają gładkie faktury i kolory ziemi, dobrze prezentują się rolety wzorzyste o intensywnych barwach. Motywami zdobiącymi rolety kuchenne wcale nie muszą być kwiaty. W nowoczesnych wnętrzach wspaniale prezentują się figury geometryczne oraz ostre nieregularne kształty.

Do wąskiej kuchni zaleca się rolety w pasiasty deseń. Wówczas pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Pasy to modny wzór, który nadaje wnętrzu nowoczesny i świeży wygląd. Ponadto, gdy zdecydujesz się na jasną kolorystykę tego typu rolety, Twoja kuchnia będzie ciepłym i jasnym pomieszczeniem, w którym wszyscy domownicy będą czuć się komfortowo.

rolety w kuchni

Nowa odsłona zazdrostki

Zazdrostka to element, którego nie mogło zabraknąć w oknie kuchennym naszych babć. Obecnie projektanci radzą, jak nowocześnie wykorzystać ten rodzaj ozdoby. Należy pamiętać, że zazdrostka doskonale pasuje do kuchni o tradycyjnym charakterze. Ponadto wzór, który się na niej pojawia, może znaleźć się również na obrusie czy dekoracyjnej ściereczce. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się spójną całością.

zasłona w kuchni

Zasłonki do lamusa? – niekoniecznie!

Jeśli nie chcesz zrezygnować w swojej kuchni warto wziąć pod uwagę kilka zasad wyboru z zasłon, posłuchaj ich kilku rad. Po pierwsze, zasłonki powinny być delikatne i podobnie jak zazdrostka dopasowane deseniem do innych elementów wystroju. Poza tym, jeśli umieścisz je tylko w górnej części okna, nie zmniejszają optycznie pomieszczenia. Okno kuchenne z zasłonką dobrze komponuje się z parapetem ozdobionym ziołami w doniczkach.

zasłonki w kuchni