Mała łazienka, która zachwyci nawet najbardziej wymagających

Fot. Aranżacja małej łazienki, catpillow.co.

Mała łazienka, przy dobrym i przemyślanym projekcie, nie tylko pomieści wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, ale również zachwyci swoją oryginalnością i umiejętnym rozplanowaniem przestrzeni. Oto kilka pomysłów na aranżacje małej łazienki.

Mała łazienka – prysznic czy wanna?

Powszechnie panuje przekonanie, że jeśli ktoś posiada małą łazienkę, to zdecydowanie powinien zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Jednak są osoby, zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi, którym zależy na miejscu, gdzie mogą zrelaksować się w ciepłej kąpieli. Mając małą łazienkę można również cieszyć się z posiadania wanny. Wystarczy ją sprytnie wkomponować w całość pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się tutaj wanny narożne, które pomimo małej szerokości zachowują komfort użytkowania. Dodatkowo producenci oferują specjalne parawany na wanny, które umożliwiają branie szybkiego prysznica, bez obaw o zalanie łazienki.

Jak sprytnie ukryć pralkę?

Mała łazienka stawia przed nami dużo wyzwań. Sukcesem jest takie wkomponowanie pralki, aby nie zajmowała dużo miejsca i nie rzucała się w oczy. Cieszącym się dużą popularnością, wśród projektantów rozwiązaniem, jest stawianie ścianki działowej. Dzięki temu zabiegowi powstaje miejsce na pralkę, a nad nią można zamontować szereg półek sięgających aż po sam sufit. Będzie to idealne miejsce na schowanie mopa, ręczników, kosmetyków i innych akcesoriów, które normalnie trzymamy w łazience. Taka wydzielona przestrzeń może być oddzielona efektywnymi drzwiczkami w kolorze płytek, albo stylową zasłonką. Tym sposobem mamy zagospodarowaną całą wysokość łazienki i nie musimy już wstawiać dodatkowych szafek i witryn, więc wbrew pozorom zaoszczędzimy miejsce.

wanna w narożniku łazienki
Fot. Mała łazienka z narożną wanną, savedogemas.com.

Mała łazienka, a przestrzeń do przechowywania przedmiotów

Każda kobieta wie ile rzeczy musi pomieścić się w łazience. Od detergentów, przez ręczniki, pościele, suszarki, lokówki, po wszystkie kosmetyki do mycia, pielęgnacji i makijażu. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Nieważne czy duża, czy mała łazienka, tych rzeczy jest zawsze tyle samo. Jak pomieścić je na niewielkiej przestrzeni? Jeśli nie zdecydujemy się na powyższe rozwiązanie, a więc budowę ścianki działowej, warto poszukać szafek łazienkowych, które przy niewielkich gabarytach mają dużą pojemność. Niezbędne w urządzaniu takiego wnętrza są szafki umieszczone pod umywalką. Projektanci prześcigają się w pomysłach na ten element umeblowania. Efektowne i użyteczne są szafki szersze niż umywalka, ponieważ nie tylko zmieścimy w niej więcej rzeczy, ale i zyskamy przestrzeń, obok umywalki, na położenie najczęściej wykorzystywanych przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem jest również wysoka, a wąska witryna. Sprawdzi się idealnie na kosmetyki i detergenty. Cieszącym się ostatnio dużą popularnością rozwiązaniem, są również półki wykute w ścianie. Nie tracimy na przestrzeni, a zyskujemy miejsce do przechowywania.

lustro w łazience
Fot. szafki Bamboo Ikea i lustro w małej łazience, nextdoncratesz.com.

Niezastąpione dodatki

Mała łazienka nie może obejść się bez dodatków. Nie tylko pomogą nam utrzymać ład i porządek, ale również stanowią element dekoracyjny tworzący klimat pomieszczenia. Wiklinowe koszyki sprawdzą się idealnie do przechowywania drobiazgów. Można je położyć zarówno na górze szafek, jak i na parapecie. Wszędzie będą wyglądać estetycznie.