Długi i wąski salon – jak go urządzić?

wąski i długi salon Fot. Minimalistyczny salon, compactappliance.com.

Co zrobić, by ładnie i funkcjonalnie urządzić długi i wąski salon? Poznaj kilka trików, które rozświetlą wnętrze takiego pomieszczenia i pomogą wyrównać jego proporcje.

1. Kolory

Złotą zasadą optycznego powiększania pokoju jest odpowiedni dobór kolorów ścian. Im jaśniej, tym optycznie przestronniej. W wąskim salonie, jeśli chcemy lekko zbliżyć do siebie krótsze ściany, powinniśmy pomalować je na ciemniejszy kolor, niż dłuższe. Kontrast barw nie powinien być duży, ale zauważalny. Z kolei efekt oddalenia od siebie długich ścian uzyskamy, gdy krótsze ściany ozdobimy wzorem w poziome pasy. Meble również starajmy się dobierać w jasnych barwach. Jeśli musimy umieścić jakieś duże, ciemniejsze elementy wyposażenia w naszym wąskim salonie, starajmy się zgromadzić je blisko wejścia/drzwi do pomieszczenia tak, aby wchodząc do środka, pozostawiać je za naszymi plecami.

kolory w wąskim salonie
Fot. Czerń w niewielkim salonie, onekindesign.com.

2. Strefy

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję ma pełnić nasz salon i co musi się w nim w związku z tym się znaleźć. Jeśli ma być miejscem tylko do wypoczynku, zadanie mamy ułatwione. Wstawiamy zestaw wypoczynkowy – zawsze na dłuższej ze ścian, obok umieszczamy lampę, wieszamy telewizor na przeciwko sofy, ewentualnie decydujemy się na fotel i regał zlokalizowane w przewlekłym rogu salonu. Pamiętajmy, by dobrze zaplanować oświetlenie w części, która jest najbardziej oddalona od okna. Wybierajmy raczej wiele punktów świetlnych rozproszonych w różnych miejscach pomieszczenia, zamiast jednego – górnego.

W przypadku niewielkiego i jednocześnie multifunkcjonalnego salonu salonu sporym wyzwaniem jest wygospodarowanie w nim miejsca na strefę relaksu, jadalnię i miejsce do pracy. Co wtedy zrobić? Jest rozwiązanie, które pozwoli nam sprawniej korzystać z wielofunkcyjnego salonu. Musimy podzielić pomieszczenie na dwie/trzy części – tematycznie według przydzielonych im ról. Ważne jest, by wyraźnie zaznaczyć, gdzie przebiega granica między częścią jadalnianą, wypoczynkową i gabinetową. Możemy to uczynić, kładąc na podłodze niewielkie dywany, malując fragment ściany na inny kolor, niż w pozostałych częściach, czy wyodrębniając oświetleniem strategiczne obszary.

3. Lustra

Sprawdzoną sztuczką na stworzenie wrażenia większej przestrzeni jest zawieszenie w pomieszczeniu dużego lustra. Zabieg ten oszuka nasze zmysły i wywoła efekt pogłębienia. Skoro pogłębiamy, to lustro powinniśmy zawiesić mniej więcej w połowie pokoju na dłuższej ze ścian. Nigdy nie umieszczajmy lustra na krótszej ścianie, gdyż sprawi to, że problem „tunelu”, z którym walczymy, jeszcze bardziej się wzmocni.

duże lustro w salonie
Fot. Aranżacja dużego lustra w salonie, babble.com.

4. Minimalizm

W pomieszczeniu takim, jak wąski salon, najlepiej zadziała oszczędny wizualnie wystrój. Im mniej zagracony, czy zastawiony meblami, tym lepiej. Starajmy się wybierać jednolite obicia mebli, schowajmy bibeloty do szafek, unikajmy pstrokatych, gęstych wzorów. Postawmy na niezbędne minimum i prostotę dekoracji, a zyskamy więcej swobody i przyjemniejsze estetycznie wnętrze.

Jeśli kłopoty z zagospodarowaniem nieustawnego pokoju dziennego bardzo nam doskwierają i żadne rozwiązania nie są zadowalające, przemyślmy bardziej radykalne wyjście z sytuacji. Jeśli w naszym mieszkaniu za dłuższą ścianą salonu mieści się kuchnia, rozważmy połączenie pomieszczeń. Modny układ z aneksem kuchennym da dużo nowych możliwości i nie oznacza rezygnacji z dodatkowego pokoju. Inaczej sprawa się przedstawia, gdy do salonu przylega sypialnia. Wtedy decyzja jest trudniejsza i wymaga pójścia na poważniejszy kompromis, gdyż wiąże się ze zlikwidowaniem dodatkowego pomieszczenia na użytek stworzenia jednego większego salonu. Pamiętajmy też, że ściana, którą wyburzamy, nie może być nośna, by nasza ewentualna ingerencja nie naruszyła konstrukcji budynku.