Jak zaaranżować mały salon?

aranżacja małego salonu Fot. Aranżacja małego salonu, amberyin.com

Mały salon w bloku to nie lada wyzwanie dla właścicieli mieszkania. Zawsze bowiem pojawia się pytanie – jak go urządzić? To pytanie jest aktualne szczególnie teraz, kiedy panuje moda na duże i reprezentatywne meble. Mały salon wiąże się z wieloma ograniczeniami. Należy zastanowić się nad ilością i wielkością mebli, miejscem na telewizor i wreszcie wygodną sofą, na której będą mogli zasiąść nasi goście. No właśnie, nie zapominajmy, że mały salon w bloku musi być zarówno funkcjonalny, jak i elegancki.

Zacznij od początku

Oczywiście kupując mieszkanie w stanie surowym, od początku wiemy, gdzie będzie mieścił się nasz mały salon. Oglądając mieszkanie, jeszcze przed jego zakupem, warto zwrócić uwagę na to, po której stronie znajdują się okna naszego przyszłego małego salonu. Jeżeli jest to miejsce, gdzie popołudniami cały czas świeci słońce, raczej koniecznością będzie montaż  w oknach rolety. Ponadto bardzo ważna jest kolorystyka pokoju. Chociaż jasne ściany kojarzą się nam z koniecznością częstszego czyszczenia i ich odnawiania, i nie każdemu się one podobają, jednak warto wziąć je pod uwagę. Ściany w odcieniach beżowych, kremowych rozjaśnią i „rozświetlą” nasz pokój, co sprawi, że będzie on bardziej przytulny i będzie się wydawało, że jest większy, niż w rzeczywistości.

mały salon
Fot. Mały salon w beżowym kolorze, renniefoster.com.

Meble w małym salonie

Gdy mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia się, należy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest umeblowanie każdego z pokoi. Największy problem stanowi chyba mały salon. Musi on bowiem wyglądać elegancko i przytulnie. Trzeba go urządzić tak, aby zawsze móc przyjąć w nim gości, a jednocześnie musi być on funkcjonalny, aby zmieściły się w nim wszystkie nasze potrzebne rzeczy. Nie można również przesadzać w ilości mebli, aby dało się bez przeszkód poruszać po salonie. Optyczne powiększenie pokoju uzyskamy, wstawiając niskie meble o błyszczących lub lustrzanych frontach. Jeśli nie znajdziemy w salonie miejsca na postawienie telewizora, w takich przypadkach warto zastanowić się nad specjalnym stelażem na przyczepianym do ściany. Zamontowanie w taki sposób telewizora pozwala na zaoszczędzenie miejsca, a poza tym stanowi elegancki element wystroju małego salonu.

Komplet wypoczynkowy do małego salonu

Kupując komplet wypoczynkowy, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by wybrana przez nas kanapa nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Najlepiej, aby była to rozkładana sofa, która będzie pełniła także rolę miejsca do spania dla naszych gości. Komplet wypoczynkowy to oczywiście nie tylko sama kanapa. To również wygodne fotele, które również trzeba zmieścić w naszym małym salonie. Szukając idealnego kompletu wypoczynkowego warto przeglądnąć oferty różnych sklepów. Niektórzy producenci proponują bowiem bardzo ciekawe rozwiązania, dzięki którym pufy lub fotele zajmują na co dzień bardzo mało miejsca. Dobrym przykładem są sofy narożne, które w bocznej części mebla, posiadają miejsce do schowania pufów. Ważnym elementem jest również rozkładany stół, dzięki któremu na co dzień oszczędzimy miejsce sprawiając, że nasz mały salon będzie bardziej funkcjonalny.

Zadbaj o wygląd swojego małego salonu

Musimy sobie powiedzieć od razu – mały salon nigdy nie będzie wielki. Można jednak sprawić, iż optycznie go powiększymy. W jaki sposób? Tutaj przyjdą nam z pomocą lustra, które możemy zamontować jako oddzielny element dekoracyjny na ścianie lub też kupić szafę z wmontowanym lustrem. Jest to zabieg stosowany od bardzo dawna, lecz zawsze przynoszący zamierzone efekty w postaci wizualnego powiększenia przestrzeni pokoju.