Jakie meble do salonu? Ciekawe przykłady aranżacyjne

meble do salonu Lene Bjerre Fot. Meble do salonu Lene Bjerre, tuttidecor.co.uk

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, który należy urządzić ze smakiem, gdyż to w nim najczęściej przyjmujemy gości oraz relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy. Urządzony monochromatycznie, tzn. z zachowaniem jednolitych bądź dopełniających się kolorów albo z wykorzystaniem tych samych materiałów, doskonale wpisze się w aktualnie panujące trendy i pozwoli na komfortowy odpoczynek.

Meble do salonu – styl skandynawski w najlepszym wydaniu

Kiedy nie ograniczają nas finanse i chcemy stworzyć wnętrze w prawdziwie skandynawskim stylu, możemy zdecydować się na meble bambusowe czy też rattanowe, które wbrew pozorom nie są zarezerwowane tylko do aranżacji tarasu czy ogrodu. Ręcznie plecione stoły i krzesła to wybór dla koneserów naturalnego urządzania wnętrz. Dobrym wyborem mogą być tu np. duńskie meble producenta Lene Bjerre, które tworzone są w oparciu o filozofię hygge, czyli minimalizm budujący harmonię w salonie. Oczywiście klasyka jest tu także w cenie. Warto zatem zdecydować się na białe meble z sosny norweskiej bądź bielone gatunki drewna. Kiedy dysponuje się niewielką przestrzenią, to wybór takich mebli jest najodpowiedniejszy, gdyż optycznie powiększają przestrzeń i nie przytłaczają jej. Bardzo dobrze sprawdzą się w zestawieniu z dużymi lustrami, co dodatkowo rozświetli wnętrze. Najlepiej prezentować się będą na tle pastelowych bądź szarych kolorów ścian. Takie modele mebli do salonu znajdziemy w ofercie producenta Broste Copenhagen, którego misją jest tworzenie funkcjonalnych, a jednocześnie dekoracyjnych i minimalistycznych mebli.

meble do salonu w stylu skandynawskim
Fot. Meble do salonu Broste Copenhagen, nordicnesting.dk

Meble do salonu w industrialnym stylu – surowość w formie

Coraz modniejsze jest aranżowanie starych magazynów na nowoczesne lofty, gdzie najważniejszą rolę odgrywa salon, który jest duży i otwarty. Urządzenie takiego salonu wbrew pozorom wcale nie jest łatwe, gdyż wymaga znalezienia mebli, które nie są dostępne dla masowego odbiorcy. Są to zarówno szafki, jak i blaty tworzone z paneli, nieobrobionego drewna, a także stali ocynkowanej lub aluminium. Takie meble można zamówić u stolarza. Jednak są producenci, którzy specjalizują się w tego typu projektach. Można tu wymienić producenta Actona. Takie meble do salonu utrzymane są zazwyczaj w ciemnej tonacji kolorystycznej, dlatego tak ważna jest duża otwarta przestrzeń, gdyż w innym wypadku mogą przytłaczać aranżację.

meble do salonu  stylu industrialnym
Fot. Styl industrialny w salonie, 123rf.com.

Salon w pałacowej odsłonie – styl gustawiański i ludwikowski

Miłośnicy stylu skandynawskiego, którzy wnętrze salonu chcą uczynić bardziej wytwornym mogą zdecydować się na inspirowane szwedzkimi pałacami z XVIII wieku, czyli styl gustawiański. Charakteryzuje się on wykorzystaniem prostych drewnianych mebli, a także subtelnie zdobionych pikowaniami – tapicerowanych. Tutaj najlepszym wyborem są stylizowane komody w pastelowych barwach, a także szezlongi, które są alternatywą dla kompletów wypoczynkowych. Do takiego stylu można wybrać okrągłe stoły z bogato zdobionymi nogami i dobrane do nich krzesła tapicerowane w szarościach, beżach i rozbielonych błękitach. Meble do salonu w takiej stylistyce można znaleźć w kolekcji producenta Bloomingville. Chcąc uczynić wnętrze salonu jeszcze bardziej strojnym, warto zdecydować się na ludwikowskie wnętrze, inspirowane wnętrzami komnat w Wersalu. Meble są tu masywne, ciężkie i rzeźbione. Dominuje naturalne, egzotyczne drewno. Widoczne sęki dodają unikalności. Nie można również zapomnieć o metalowych wykończeniach, np. mosiężnych klamkach i ornamentowych zdobieniach.

meble do salonu w stylu nordyckim
Fot. Meble do salonu Bloomingville, crowellphoto.com.

Salon można zaaranżować w różnych stylach. Jednak końcowy rezultat zależny jest od wyboru najlepszej jakości mebli. Dlatego warto wybierać producentów, którzy specjalizują się w wykonywaniu mebli w określonym stylu.