Na co zwracać uwagę, wybierając dywanik do łazienki?

dywanik łazienkowy Fot. Dywanik Adagio White, Aquanova.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór dywaników do łazienek – w różnych kolorach, różnej wielkości czy wykonanych z różnych materiałów. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając dywanik do łazienki?

Dywanik do łazienki – o czym pamiętać?

Wybierając dywanik do łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Nie chodzi bowiem tylko o to, by dywanik był elementem dekoracyjnym. Estetyka nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Równie ważna jest praktyczność takiego dywaniku. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

1. Materiał z jakiego dywanik jest wykonany

Dywanik w łazience narażony jest na stałe oddziaływanie wilgoci. To wprost idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Najlepiej więc wybrać dywanik z materiału, który posiada ograniczoną możliwość absorpcji wodę i nie jest tak bardzo podatny na tworzenie się pleśni. Najlepszym materiałem będą zatem tworzywa syntetyczne. Sprawdzą się zarówno dywaniki welurowe, jak i poliestrowe. Można także kupić dywanik bawełniany. Łatwo się składa i jeśli nie jest zbyt duży, można go prać w pralce.

2. Guma antypoślizgowa

Śliska podłoga w łazience to podwyższone ryzyko wypadków  i urazów. Dywanik do łazienki zdecydowanie powinien zatem posiadać gumowy spód antypoślizgowy.

3. Kształt i wielkość

Te jakże ważne cechy dywaniku będą zależały oczywiście od kształtu i wielkości naszej łazienki. Wielkość dywaniku najlepiej dostosować do wielkości łazienki. Natomiast jeśli chodzi o kształt, to warto zrezygnować z kilku małych dywaników, jak np. jeden pod wanną, a drugi w kształcie podkowy przy sedesie, a postawić na jeden. Do kwadratowej łazienki warto wybrać okrągły dywanik. Do łazienek w innych kształtach najlepiej sprawdzi się dywanik prostokątny.

4. Kolor

Kolor dywaniku będzie zależał od kolorystyki całej łazienki. Nie wybierajmy dywaniku w tym samym kolorze, co podłoga. Najlepiej wybrać podobny kolor, ale o ton jaśniejszy lub ciemniejszy. Osoby lubiące eksperymenty mogą postawić na większy kontrast i wybrać dywanik w odważnych, wyrazistych kolorach.

Dywanik do łazienki – przykłady

Poniżej podajemy kilka przykładów ciekawych dywaników do łazienki.

Dywanik KW Merida Silver

Piękny, srebrny dywanik łazienkowy marki Kleine Wolke z kolekcji Merida. Dywanik jest wykonany z bawełny, więc jest miękki w dotyku. Tworzą go poprzeplatane pęczki srebrnych i białych włókien, na kształt szachownicy. Posiada gumową matę antypoślizgową. Grubość dywaniku to ok. 1,7 cm. Jest dostępny w trzech rozmiarach:

  • 60×60 cm;
  • 60×100 cm;
  • 70×120;
dywanik do łazienki
Fot. Dywanik Merida Silver, Kleine Wolke.

Dywan Shaggy Andiamo

Okrągły dywanik dostępny w różnych średnicach i różnych kolorach, od białego, przez beżowy, brązowy, szary, zielony, po nawet turkusowy. Producent to Family Fabrics. Dywanik jest wyprodukowany z włókna polipropylenowego typu shaggy. Włókno to jest antyalergiczne oraz antystatyczne. Wysokość runa tego dywaniku to 50 mm. Jest również antypoślizgowy.

turkusowy dywanik łazienkowy
Fot. Turkusowy dywanik Shaggy, Andiamo.

Dywanik Aquanova Adagio White

Dywanik do łazienki prosto od znanego i cenionego producenta – belgijsko-holenderskiej firmy Aquanova. Dostępny w jednolitym kolorze białym. Wykonany z bawełny. Niezbyt gruby, szybko schnie po zachlapaniu i świetnie wchłania wodę. Może być stosowany na podgrzewane podłogi. Antypoślizgowy. Dostępny w dwóch rozmiarach:

  • 60×60 cm.;
  • 60×100 cm;

Dywanik łazienkowy Maroko

Szary dywanik do łazienki Maroko, od polskiej marki SPOD IGŁY I NITKI. Wykonany z weluru (100% poliester). W środku wypełniony jest pianką z pamięcią kształtu. Brzegi są wykończone lamówką. Posiada powłokę antypoślizgową. Nazwa Maroko nie jest przypadkowa – dywanik posiada popularny wzór marokański czyli tłoczony ornament. Dostępny również w kolorze beżowym. Rozmiar dywaniku to 60×90 cm. Można go prać w temp. 30°C.

beżowy dywanik do łazienki
Fot. Beżowy dywanik łazienkowy Maroko, Spod Igły i Nitki.