Jak ozdobić ściany przedpokoju?

ozdoby przedpokoju
Przedpokój to bardzo ważne miejsce w każdym domu, ponieważ to tutaj wszystko się zaczyna… Wiele osób poświęca najmniej uwagi wystrojowi tego pomieszczenia, co jest błędem, ponieważ właśnie przez to miejsce przechodzą wszyscy goście. To na ściany przedpokoju spogląda listonosz, który właśnie przyniósł paczkę lub sąsiadka, która przyszła pożyczyć cukier. Dlatego warto zastanowić się, jak ozdobić ten symboliczny przedsionek domu, aby zachwycał każdego i zachęcał do wejścia dalej w świat naszej prywatności.
Kolor ścian w przedpokoju

W związku z tym, że przedpokój jest z reguły miejscem bez okna i do tego w kształcie prostokąta, kolorystyka jego ścian powinna  być jasna (na przykład: biała, beżowa, kremowa, jasno szara), aby rozjaśnić pomieszczenie. Wówczas można zdecydować się na ciemne meble do przedpokoju. Wspaniale kontrastują z jasnymi ścianami oraz dodają wnętrzu charakter.
Dużo osób sięga po ozdobne materiały na ściany przedpokoju. Na przykład po materiał imitujący kamień lub cegłę. Wspaniale wyglądają aranżacje z jedną ciemną ścianą wykonaną w tym stylu, a z drugą gładką w jasnym odcieniu. Wówczas meble do przedpokoju mogą być także niejednolite – na tle jasnej ściany powinny być ciemniejsze, a na ciemnej i dekoracyjnej tego samego typu, lecz jasne. W ten sposób otrzymuje się efekt szachownicy, co wygląda bardzo elegancko i jednocześnie wprowadza nowoczesną kontrastowość.

Ozdabianie ścian w przedpokoju

W przypadku krótkiego przedpokoju pięknie wygląda malunek artystyczny na jednej ze ścian. Wydłuża pomieszczenie oraz nadaje mu niezwykłego charakteru. W takim przypadku to rysunek jest największą ozdobą pomieszczenia, dlatego aby uniknąć przepychu meble w przedpokoju powinny być klasyczne i skromne.

dekoracja przedpokoju dekoracja przedpokoju

Bardzo ciekawą metodą ozdabiania przedpokoju jest powieszenie na jednej ze ścian rodzinnych zdjęć. Najefektywniej wyglądają, kiedy znajdują się w prostych ramkach różnych rozmiarów koloru mebli z przedpokoju. Zdjęcia można nieregularnie rozwiesić nad szafką na buty lub zająć nimi całą ścianę, tworząc rodzinną galerię.

przedpokój dekoracje

Innym ciekawym rozwiązaniem jest powieszenie na ścianach dekoracji odwołujących się do egzotycznych miejsc. Na przykład drewnianych masek i obrazków nawiązujących do kultury plemion afrykańskich. Doskonale komponują się one w przedpokoju z drewnianymi meblami.

przedpokój dekoracje

Kolejnym interesującym pomysłem na ozdobienie ściany przedpokoju jest lustro. Może być ono bardzo wystawne lub klasycznie proste, wszystko zależy od charakteru wnętrza oraz od mebli w nim ustawionych.

przedpokój dekoracje przedpokój dekoracje

Czasami jednak warto zaryzykować. Pomieszczenie urządzone nawet w najbardziej klasycznym i prostym stylu, nabiera eleganckiego i nowoczesnego wyrazu, kiedy ozdabia je oryginalne modne lustro o nietypowym kształcie. Wiele osób decyduje się na ozdobienie ścian przedpokoju kwiatami. Jeśli jest to jasne pomieszczenie, można w nim powiesić rośliny światłolubne, jednak jeśli nie ma w tym miejscu zbyt wiele światła dziennego powinny tam się znaleźć rośliny przystosowane do takich warunków (np. bluszcz czy paproć) albo sztuczne kwiaty. W dzisiejszych czasach wyglądają one równie pięknie jak żywe, co przemawia na ich korzyść, szczególnie jeśli mają służyć za ozdobę pomieszczenia bardzo zacienionego. Do tego kwiaty zawieszone na ścianie doskonale będą komponować się z każdym rodzajem mebli w przedpokoju.

przedpokój dekoracje

Unowocześniając swoje mieszkanie trzeba pamiętać, że przedpokój jest wizytówką domu i to od dokładnego przemyślenia umeblowania oraz ozdobienia tego pomieszczenia należy rozpocząć remont. To w tym miejscu wszystko się zaczyna… A reszta domu to ciąg dalszy opowieści zwanej atmosferą naszej codzienności.