Mały salon? – to już nie problem

Mały salon
Niewielkie powierzchnie mieszkalne to dylemat dzisiejszych czasów. Co zrobić, kiedy Wasz salon jest tak mały, że nie wiecie gdzie umieścić szafę a gdzie dać sofę? Podajemy kilka prostych zasad jak urządzić mały salon.Mieszkania w blokach, albo kawalerki w oficynach kamienic, często przyprawiają o zawrót głowy, oczywiście nie przez swoją przestronność, a z powodu problemu zbyt małej ilości miejsca. Jak pomieścić wszystkie niezbędne meble tak, aby miejsca starczyło jeszcze dla mieszkańców domu, a co dopiero gości? Na szczęście jest kilka sposobów, aby wnętrze powiększyć zarówno optycznie, jak i wygospodarować w nim trochę przestrzeni.

Ściany i podłogi w małym salonie

Przy aranżacji ścian i podłóg operujemy nie tylko ich kolorem, ale również podziałami. Ważne jest, aby z wnętrza wydobyć jak najwięcej światła. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się biały sufit. Można „podwyższyć” pokój malując ściany tak by ich kolor zachodził za sufit, w wysokich a wąskich salonach w kamienicach, sufit wchodzący na ściany obniży je lekko. Niewielki kolorystyczny kontrast między ścianami a sufitem przynosi efekt powiększenia i otwartości przestrzeni. Sufit powinien zostać jasny. Również ściany nie mogą być w zbyt ciemnych barwach, ani w nazbyt ciepłych. Ciepłe kolory optycznie przybliżają, ten efekt pomniejszenia pogłębia się jeszcze przy słonecznym świetle. Posługując się trzema odcieniami tego samego koloru, można stworzyć ciekawe efekty przestrzenne. Pamiętajcie też, że ściana z oknem, paradoksalnie jest bardziej zacieniona, warto pomalować ją na jaśniejszy chłodny kolor. Wąskie pomieszczenia o jednej krótkiej ścianie można pomalować w poziome pasy, albo nałożyć tapetę z delikatnym pasiastym wzorem – poszerzy to pomieszczenie.

 

mały salon

 

Podłoga, podobnie jak sufit powinna zostać jasna. Najlepiej użyć paneli bez widocznych łączeń. Jednolita powierzchnia podłogi, sprawia, że staje się dobrym przestrzennym tłem dla mebli. Strzelistości niskim ścianom dodadzą listwy przypodłogowe.
Ogólnie ujmując, im mniej podziałów na powierzchniach tym wydają się one większe. W oknach lepiej zamontować żaluzję, albo rolety niż firanki i zasłonki, które mogą sprawić przytłaczające wrażenie. Drzwi nie powinny kontrastować z kolorem ściany najlepiej, aby były możliwie gładkie.

Jakie meble wybrać do małego pomieszczenia? 

Czy istnieją idealne meble do małego salonu? Producenci oferują wiele zestawów przystosowanych specjalnie do takich pomieszczeń – jednak dla tych, którzy chcą zachować oryginalność i sami skompletować meble jest parę zasad. Powinny być przede wszystkim możliwie niskie i współgrające ze sobą poziomami. Ciężkie meble o wielu zdobieniach z pewnością nie będą pasowały, lepiej więc zapomnieć o małym salonie w stylu Ludwika XIV. Minimalistyczne, o prostych formach, bez zbędnych dekoracji, w jasnych kolorach – dla ożywienia wnętrza szafki mogą mieć kolorowe fronty, na przykład z połyskliwego laminatu. Lekkości i przestrzenności dodadzą również przeszklone fronty mebli, wtedy jednak należy uważać coś się nich chowa, aby nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu.

 

mały salon

 

Małego pomieszczenia nie można zagracić zbyt dużą ilością przedmiotów, dobrym więc rozwiązaniem będą meble o wielu schowkach. Stoliki z szufladami, pufy i fotele, w których środku można coś zmieścić. Jeśli parapety są wystarczająco wysunięte od ściany, można zbudować pod nimi schowki i niewielkie szafki. Składane krzesła, będą dobrym sposobem na przyjęcie większej ilości gości.
Jeśli jednak posiadacie już duże meble, to najlepiej pomalować je na kolor zbliżony do koloru ścian, wtedy wtopią się w nie i nie będą, dominowały nad wnętrzem.

 

mały salon

 

Oświetlenie małego salonu

Światło jest bardzo ważne w małych salonach. To ono wydobywa kolor, powiększa albo pomniejsza optycznie. Najbardziej neutralne w małych pomieszczeniach będzie oświetlenie halogenowe, nie wpływa ono na kolor otoczenia. Ciepłe światło pomniejszy wnętrze – jeśli jednak chcemy stworzyć wrażenie przytulności, dobrze będzie użyć niewielkiej lampki o kloszu w ciepłym kolorze. Świetny efekt przynosi także zamontowanie ściemniaczy przy lampach, dzięki temu w razie potrzeby możemy rozświetlić salon, albo przyciemnić, stwarzając bardziej intymną atmosferę. Jeśli planujecie zamontować żyrandol, to jak najdelikatniejszy i przejrzysty, dobrą alternatywą będą dyskretne kinkiety.
Sposobem na dodanie światła wnętrzu i jego optyczne powiększenie są też lustra. Można takie przywiesić na ścianie ponad stolikiem, albo kupić szafkę z lustrzanym frontem.